USŁUGI

PLAN SUKCESJI

Właściciele firmy rodzinnej, którzy chcieliby zadbać o zgromadzony majątek i dalsze losy własnego biznesu, powinni świadomie, w sposób zorganizowany zaplanować kwestie związane z następstwem prawnym inaczej zwanym sukcesją.

Temat sukcesji majątkowej stanowi wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy nie zawsze świadomi są rangi tego zagadnienia. W momencie, gdy właściciele przedsiębiorstw dążą do rozwoju firmy i pozyskania klientów oraz kreują długoterminową strategię działania, odległy staje się dla nich temat sukcesji majątkowej. Nie stanowi on bowiem kwestii priorytetowej w okolicznościach bieżącej walki o pozycję na rynku. Niestety w najmniej oczekiwanym momencie może okazać się, że siła wyższa spowoduje konieczność zmierzenia się z sukcesją. I wtedy to, w jakim stopniu przedsiębiorca będzie do niej przygotowany, może zadecydować o dalszym funkcjonowaniu jego firmy.

Przeprowadzenie pożądanej, celowej, uporządkowanej sukcesji w przedsiębiorstwie wymaga świadomości znaczenia tego procesu dla funkcjonowania naszego biznesu w przyszłości. Jeżeli przedsiębiorca chce mieć wpływ na utrzymanie ciągłości przedsiębiorstwa, powinien przygotować świadomy, przemyślany plan sukcesji, gdyż jest ona procesem wieloetapowym i złożonym, a jej rola jest kluczowa.
W zależności od tego, jaką formę prawną ma prowadzone przedsiębiorstwo, poszczególne etapy planowania sukcesji będą przebiegały nieco odmiennie. Cel główny pozostaje jednak ten sam – przygotowanie przedsiębiorstwa do zmian, eliminacja potencjalnych konfliktów, zabezpieczenie interesów spadkobierców, zachowanie kontinuum funkcjonowania firmy, dbałość o jej bezpieczeństwo finansowe i świadoma kreacja przyszłości firmy.

Proponujemy Państwu kompleksowe przygotowanie procesu sukcesji firmy, a także bezpieczną współpracę w celu świadomego wyboru sukcesora, który umiejętnie poprowadzi firmę rodzinną.